Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš

Náš čtrnáctidenní projekt s názvem „BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ, KAM SE PTÁČKU, KAM SCHOVÁŠ“ byl zaměřený na zimní přírodu, která nám nabízí spoustu úkazů a dává nám náměty na činnosti s dětmi.

Naším hlavním cílem bylo naučit děti poznat a pojmenovat ptáky, kteří se vyskytují v přírodě kolem nás. Chtěli jsme dát dětem do povědomí, jak křehká příroda je, a že proto občas potřebuje naši pomoc. A protože ptáků v přírodě ubývá, rozhodli jsme se je přilákat na naši krásnou, velkou zahradu. Motivací     a průvodcem nám byla zvuková kniha „Ptáci našich zahrad a lesů“ a obrázky vybraných druhů ptáků.

Jeden z rodičů nám přinesl velké krmítko, které jsme společně s dětmi pověsili na vybrané místo.

Děti přinesly zrníčka a v centrech aktivit jsme vyráběli různé dobroty. Využili jsme rovněž jablíčka z naší zahrady, a všechny tyto pochutiny jsme postupně rozmístili po celé zahradě.

Děti si rovněž vyrobily budky z různých materiálů, pracovaly také s výtvarnými technikami a nakreslily a namalovaly spoustu krásných obrázků.

A výsledek? I děti v předškolním věku dokáží podle zvuku rozeznat například sýkoru koňadru, červenku obecnou a dokonce i sýkoru modřinku. Dozvěděly se, jak a proč si musíme ptáčků vážit a čím jsou pro nás důležití. Jako tečku na závěr jsme se naučili taneček „Vrabec a sýkora“.

Každý den společně sledujeme všechna krmítka a pozorujeme, jak postupně ptáci přilétají ke krmítkům a každým dnem jich na zahradě přibývá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *