Skutečně zdravá škola

Mateřská škola Horní Lideč plní program…

Kvalitní vzdělávání pomáhá vytvářet sebevědomé a spokojené děti a mladé lidi. Jídlo tvoří základ našeho života a naší budoucnosti, musí tedy hrát ve vzdělávání dětí klíčovou roli.

Nejnovější informace

 • Vítězné menu na přání dětí 😊

  Vítězné menu na přání dětí – Hamburgery na zdravý způsob, z hovězího bio masa z farmy + domácí houstičky ze špaldové mouky. Mňam…😊


 • „Sněhové vločky“ z listového těsta 😊

  Děti ze třídy Motýlků si upekly „sněhové vločky“ z listového těsta. „Výroba“ vloček děti moc bavila, nejvíce však zdobení rozinkami, mandlemi a vlašskými ořechy. 😊


 • Pečení vločkovo – dýňových sušenek 🙂

  Děti ze třídy Delfínků si upekly vločkovo – dýňové sušenky. A jako základ použily dýni vypěstovanou na naší školní zahrádce.


 • Pečení ČERTÍKŮ ve třídě Motýlků ☺️

  Děti ve třídě Motýlků si upekly ČERTÍKY z kynutého těsta.

  Na stolečku měly děti připravené suroviny a již od samého rána tušily, co nás dneska čeká. Zase si upečou nějakou dobrotu. 🙂 S využitím kuchyňské váhy jsme s dětmi navážili požadované množstí hladké a hrubé mouky, poté jsme přidali špetku vanilkového cukru se skořicí. Děti si vzájemně pomáhaly, radily se mezi sebou, komunikovaly spolu. Po přidání „tekutých“ surovin se děti velmi těšily na míchání a hnětení těsta. Na vále si každé dítě vyváleno 2 „válečky“ a nejprve jsme společnými silami „pletli“ čertíky, poté již děti zkoušely úplně samy. Menším dětem pomáhali starší kamarádi a tak nám šla práce od ruky. 🙂 Všechny děti byly z pečení čertíků velmi nadšené, vyskládaly je vedle sebe na velký plech vyložený pečícím papírem a nakonec si je ještě dozdobily rozinkami a potřely rozšlehaným vejcem. Za pomocí paní učitelky si děti odnesly velké pekáče plné čertíků paní kuchařkám do kuchyně. A HURÁ – šup s nimi do trouby! S úspěchem a s velkou radostí na tváři můžeme říci, že se nám ČERTÍCI velmi povedli. 🙂 Mňam…


 • Skutečně zdravá škola → ZAČÍNÁME 🙂

  Vážení a milí,

  jak už všichni jistě víte, naše školka se již 3. školním rokem pyšní titulem EKOŠKOLA. Je to mezinárodní program, který učí děti zlepšovat životní prostředí v místě, kde žijí. Náplní tohoto programu jsou 4 témata, kterými se společně s dětmi zabýváme. Již máme kompletně zpracované 2 témata – JÍDLO A PROSTŘEDÍ ŠKOLY, v současné době se zabýváme tématem ODPADY, přičemž toto téma budeme v letošním školním roce opět obhajovat před auditory a komisí EKOŠKOLY.

  Co nového Vám nyní chceme představit? 🙂

  Stále hledáme cesty a způsoby, jak udělat naši školku a vzdělávání dětí ještě zajímavější, a to nejenom pro děti, ale taky pro rodiče, pedagogy a širokou veřejnost.

  Srdečně Vám tedy oznamujeme, že jsme se zapojili, do dalšího mezinárodně oceňovaného projektu SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA.  

  Co je „Skutečně zdravá škola?“

  Je to komplexní celoškolní program kvalitního a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle. Zabývá se především tématem JÍDLO, které je nám hodně blízké. Školy s kodexem „Skutečně zdravá škola“ nabízejí dětem jídlo, které je chutné, zdravé a připravené z kvalitních, pokud možno českých surovin. Školy pomáhají dětem získávat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí. Umožňují dětem porozumět vztahům mezi jídlem, které jí, a světem, ve kterém žijí. Děti si ze školy odnášejí základy zdravých stravovacích návyků a znalosti, dovednosti, postoje a kompetence nutné pro udržitelný život.

  Co nás během projektu čeká?

  Postupným plněním jednotlivých kritérií programu je možné dosáhnout tří stupňů ocenění – bronzového, stříbrného a zlatého. My se pro začátek pokusíme dosáhnout první mety – bronzového ocenění.

  Skutečně zdravá školka s bronzovým oceněním nabízí dětem sezónní pokrmy vyrobené minimálně z 75% z čerstvých surovin. Zapojuje rodiče a děti do zlepšování školního stravování a prožitku v jídelně prostřednictvím akční skupiny pro zdravé stravování. Poskytuje dětem možnost vzdělávacích aktivit v oblasti přípravy pokrmů, zahájila kroky k vytvoření školní zelinářské zahrady a organizuje pro děti návštěvu farem v okolí.

  Co už jsme stihli a co nás teď čeká?

  Naším prvním úkolem bylo on-line spojení s koordinátorkou programu, která nás s programem podrobně seznámila a vysvětlila nám vše potřebné.

  V první řadě nás nyní čeká ANALÝZA ŠKOLNÍ JÍDELNY, při které bude porovnáván současný stav v přípravě pokrmů v jídelně s kritérií programu SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA. Následně nám bude doporučeno, jak bychom měli dále pokračovat, postupovat a naplňovat nová kritéria.

  Zapojení rodičů 🙂

  Nejdůležitější klíčovou rolí pro nás bude spolupráce s rodiči. Rádi bychom je ještě více zapojili do pěstitelských aktivit (na naší ŠZ). Naším úkolem bude také sestavení „AKČNÍ SKUPINY RODIČŮ“. Velmi rádi uvítáme rodiče, kteří mají zájem se s námi do tohoto projektu zapojit a spolupodílet se na našich akcích pořádaných nejenom v rámci tohoto projektu. V případě vašeho zájmu, se neváhejte obrátit na paní ředitelku nebo kteroukoliv paní učitelku.