Cukr v dětském jídelníčku

Jednoduché cukry patří v jídelníčku k položkám, jejichž konzumací svému tělu příliš neprospíváme. V nadbytku jsou dokonce příčinou obezity nebo cukrovky

Strava dětí by měla být pestrá, zdravá se zastoupením vhodného poměru základních kvalitních živin.. Rozhodně by neměla být bohatá na jednoduché cukry. Jednoduché cukry přijímat opravdu nemusíme., měli by tvořit maximálně 10% z celkového denního energetického příjmu. Přílišná konzumace cukrů také negativně působí na stav zubů a v neposlední řadě na chování dětí. Studie uvádí, že přílišné množství „ rychlých „ cukrů má za následek např. poruchy soustředění a celkový neklid dítěte.

Je velký trend používat sladkost jako formu odměny. Takové sladké odměny jsou samozřejmě nesprávné. Dítě si zvyká, že za odměnu dostává sladkost a tím si dítě spojuje příjemné pocity. Moudřejší je raději dětem koupit menší sladkost nebo méně často, ale zato kvalitnější. Pokud tedy chceme děti odměnit sladkostmi, odměňujme je občas  kouskem něčeho zdravého a vyrobeného z kvalitních surovin, slazenou přirozeně medem, ovocem a s menším podílem cukrů.

Cílem není zcela vyloučit sladké pokrmy z jídelníčku, vhodné je nabídnout dětem různé nutriční varianty a to doplňovat :ovoce, tvaroh, ořechy, semínka a rovněž nahradit část tradiční mouky jinými druhy (např. celozrnná, špaldová, pohanková, jahelná atd.) Rovněž pro přípravu sladkých přesnídávek bychom měli volit zdravější varianty a to různé druhy kaší( jahelné, pohankové, vločkové..) a různé druhy pečiva s ovocnými pomazánkami.

Dalším problémem mohou být přeslazené nápoje, které často rodiče dětem kupují.   V mateřské škole mají děti na výběr vždy dva druhy nápojů : nesladký nápoj – čistou vodu a méně slazený nápoj a to různé druhy čajů. Stále spousta dětí ovšem neslazený nápoj nepije.

Společně se proto snažme  tohoto strašáka, v podobě rychlých cukrů , zvládat a nabízejme dětem spíše zdravé a nutričně bohaté odměny a naučme děti se kvalitně stravovat.